Praha Noviny

Do pražské zoo přicestovaly dvě klisny koně Převalského. Přijely z Finska

Dnes ráno do pražské zoo přicestovaly z Finska dvě klisny koně Převalského. Klisny stráví nějakou dobu v karanténě a potom zamíří do Dolního Dobřejova, odkud budou cestovat snad do Mongolska. Klisny jsou v širším výběru.

Legendární Mazutku nejspíš čeká demolice. Nebyla prohlášena za památku

Budova výtopny Mazutka, která se nachází na sídlišti Invalidovna, nebyla prohlášena kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo kultury. Podle ministerstva má konstrukce střechy vážné konstrukční vady.  Stavbu, postavenou v bruselském stylu, tak čeká demolice. Rozhodnutí ministerstva je platné od 6. února.

Verdikt ministerstva kultury. Libeňský most není památkou

Ministerstvo kultury rozhodlo o tom, že Libeňský most není kulturní památkou. V pondělí o tom informoval na sociálních sítích náměstek Petr Dolínek.

Dva „osiřelé" pozemky s bývalou socialistickou ubytovnou v Troji jsou k mání

Opuštěné stavební pozemky na jižních svazích v Praze-Troji jsou k mání. Pozemky, které tvoří dvě stavební parcely, mají 5800 metrů čtverečných a leží ladem. Nacházejí se v sousedství vinic a vil.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Máte známého či příbuzného, který během druhé světové války prošel táborem v Letech? Žije ve vašem okolí pamětník, nebo třeba potomek člověka, který v táboře byl?

Státní zdravotní ústav chyboval při zadávání zakázek, zjistil NKÚ

/VIDEO/ Státní zdravotní ústav (SZÚ) chyboval v letech 2014 až 2016 ve výběrových řízeních týkajících se především nákupů zdravotnického materiálu. V uvedeném období mu navíc nefungoval vnitřní kontrolní systém. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu, který v souvislosti se zjištěnými nedostatky oznámil finančnímu úřadu podezření na porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun. Podle ředitelky SZÚ Jitky Sosnovcové byla systémová pochybení zapříčiněna dlouhodobým podfinancováním ústavu. Přestože vedení s některými závěry NKÚ nesouhlasí, začalo již systémové nedostatky odstraňovat, sdělila dnes ČTK Sosnovcová. Zřizovatelem ústavu je ministerstvo zdravotnictví.

Konec průvodců bez licence? Praha chce stanovit povinnost odborné způsobilosti

Průvodci bez licence budou možná mít v hlavním městě útrum. Praha chce upravit zákon tak, aby byla k průvodcovské činnosti nutná odborná způsobilost. Legislativní iniciativu chce město předložit Poslanecké sněmovně.

Začněte se zlidštěním magistrály, vyzývají politiky pražské spolky

Upravit chodníky, přidat přechody, zkrátka upravit okolí magistrály tak, aby bylo hlavně pro pěší co nejpříjemnější. Celkem devět pražských spolků se spojilo a zaslalo otevřený dopis vedení města právě s těmito požadavky. Apelují totiž na to, aby se už dále neodkládaly plány na „humanizaci“ severojižní magistrály. Důvodem odkladu je podle kritiků strach primátorky Adriany Krnáčové a zastupitelského klubu ANO, že by měla navržená opatření přílišný dopad na dopravu v lokalitě. Primátorka dokonce kvůli tomu pozastavila usnesení rady o zahájení prvních úprav.

Boj o radnice a magistrát začíná

Pokračovat ve funkci chtějí až na jednu výjimku starostové velkých městských částí. Obhajovat pozici chce i primátorka Prahy Adriana Krnáčová

Záchody v metru se opraví, lidé za jejich použití zaplatí dvakrát více

Nejen Pražané se mohou těšit na novinku, kterou připravuje městský dopravce. Již v lednu začal s opravami toalet ve stanicích metra Anděl a ve vestibulu Na Knížecí a v rekonstrukcích bude i nadále pokračovat. V celkem 25 stanicích hodlá pražský dopravní podnik zmodernizovat záchodky a zaplatí za to 118 milionů korun.

Nová kavárna pro cestovatele. Zakládá ji student VŠE, chybí mu 350 tisíc

Na Žižkově vzniká cestovatelská kavárna. Zakládá ji student Filip Mayer, který je vášnivým cestovatelem a stihl projet již více než 60 zemí světa. V kavárně dobrodruha se budou moci potkávat milovníci cestování i kávy.

OBRAZEM: Centrum Prahy ožilo Dnem dětské onkologie

Celkem 501 bývalých a současných dětských onkologických pacientů se svými rodinami se v sobotu sjelo do Prahy, aby na náměstí Václava Havla a na Václavském náměstí oslavilo Den dětské onkologie. Letošní IV. ročník byl věnován očnímu nádoru retinoblastomu, který je typický právě pro ty nejmenší děti. Ve věku tří let se s ním léčil i populární inspektor Columbo, respektive herec Peter Falk.

Betlémské kaple stojí v Praze dvě. Jedna se ukrývá mezi činžáky na Žižkově

/TOULKY PRAHOU/ Betlémská kaple – Jan Hus a Staré Město. Betlémská kaple – The Plastic People of the Universe a Žižkov. Možná se nyní divíte, ale Betlémské kaple stojí v Praze opravdu dvě. Ta méně známá se ukrývá v útrobách Žižkova, na jednom z jeho typických vnitrobloků. Dochoval se v ní také původní kubistický interiér.

Holčička odložená do babyboxu na radnici Prahy 2 dostala jméno Bára

Čerstvě narozené miminko zabalené do ručníku našla v babyboxu nové generace dnes dopoledne pracovnice radnice Prahy 2. V rámci celé republiky šlo celkově již o 164. dětský život, který se podařilo zachránit díky těmto důmyslným zařízením.

Praha si připomene 110. výročí zahájení provozu první autobusové linky

Již od zítřka budou mít zájemci možnost koupit si jízdenky na speciální okružní jízdy autobusem v centru Prahy. Těch se v sobotu 10. března uskuteční jen sedm a připomenou 110. výročí zahájení provozu první autobusové linky v metropoli.

Světlo světa spatřilo album padesáti hitů roku 1968

Vydavatelství Supraphon právě vydalo dvojalbum s názvem 1968 - 50 hitů roku naděje a zrady. Sestavil je hudební publicista Miloš Skalka, který do něj zařadil hudbu tak rozmanitou, jakou tehdejší promíchání stylů nabízelo. Informoval o tom zástupce vydavatelství Vladan Drvota. Podle něj je svědectvím toho, že i když od roku 1968 uplynulo celé půlstoletí, přesto jsou vzpomínky stále živé.

Jaro se k nám ještě nechystá

Nadcházející čtyři týdny budou teplotně i srážkově průměrné až slabě podprůměrné. Maximální denní teploty postupně porostou, příští týden bude průměr ještě kolem nuly. Druhá polovina předpovídaného období bude teplejší. Nejvíce srážek očekávají meteorologové v posledním týdnu. Vyplývá to z měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který ji v sobotu zveřejnil na webu.

Záhadný pomníček s pánví v Dejvicích. Před čím má nejen chodce varovat?

Zvláštní báseň a pánvička. Tak vypadá pomníček nedaleko tramvajové zastávky Lotyšská v Dejvicích. Kámen s textem se v trávě nachází už pár let. Někteří dejvičtí obyvatelé ale stále netuší, co má znamenat. Jde o varování před tramvajemi, nebo tu někdo opravdu přišel o život?

Punťa se stěhuje na Tchaj-wan

Dvouletý samec tapíra čabrakového Budak Puntja, zvaný jednoduše Punťa již brzy opustí Prahu. Vůbec první odchované mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha, se koncem února odloučí od své matky Indah a poputuje na Tchaj-wan.

ND oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika. 
Syndikovat obsah